Kolejne nasadzenia

Ponad dwieście drzew udało się posadzić wzdłuż ścieżki rowerowej na odcinku od ulicy Okradzionowskiej w stronę ulicy Chwaliboskie. Drzewa, gdy dorosną, będą tworzyć tam wspaniałą wielogatunkową aleję.
Z pewnością każdy wjeżdżający do centrum miasta zauważył, że po obu stronach ulicy Legionów Polskich obsadzone zostały skarpy stanowiące pobocza drogi. Nasadzenia tworzą tam jałowce w kilku odmianach, które niebawem utworzą tam wspaniałą mozaikę zieleni. Uzupełnieniem dla nasadzeń jałowców są dosadzone w liczbie dziesięciu sztuk śliwy wiśniowe Pissardi, dzięki czemu już najbliższą wiosną na całej długości ulicy wszyscy będziemy mogli podziwiać te pięknie kwitnące drzewa.
Duże zmiany w zakresie zieleni urzędnicy wprowadzili także w obrębie osiedla PCK, gdzie również nasadzono kilkadziesiąt drzew, również z gatunku śliw wiśniowych Pissardi. To jednak nie koniec. Nowe drzewa pojawiły się także w rejonie ulicy Walcowni i w okolicach miejskiego przedszkola. W ramach nasadzeń, jak i prac związanych z utrzymaniem zieleni w mieście w obrębie Rynku wymieniono także kilka katalp (surmi).
Drzewa stanowić mają wartościowy i bezpieczny element krajobrazu miasta. Najważniejszą funkcją drzew, mającą bezpośredni wpływ na nasze życie, to produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla. Częściowo z procesem oddychania drzew wiąże się ich kolejna właściwość – szczególnie „przydatna” w miastach. Drzewa neutralizują zanieczyszczenia powietrza – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%. Poza tym zmniejszają zanieczyszczenie tlenkiem węgla, tlenkami azotu, ozonu i szczególnie niebezpiecznymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi. Za te substancje odpowiadają samochody i tzw. niska emisja, czyli palenie w piecach węglem, koksem, czy odpadami. Im bliżej drogi znajdują się drzewa, tym ich możliwości oczyszczające większe – nawet do 9 razy większe w porównaniu do drzew oddalonych od ulic.
Drzewa mają także właściwości regulacyjne – obniżają temperaturę powietrza od 3 do ponad 8 stopni poprzez proces transpiracji, czyli odparowywania wody. Drzewa również pochłaniają wodę – przez liście i korzenie. Około 30% opadów nigdy nie spada na ziemię, bo zatrzymywane są na liściach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbują korzenie. To dlatego drzewa mają niebagatelne znaczenie w ochronie przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy.
Warto wspomnieć, że od początku roku w Sławkowie działa zespół do spraw zieleni, który zajmuje się pielęgnacją i utrzymaniem zieleni na terenach miejskich, a także utrzymaniem czystości i porządku. Dzięki temu udało się znacznie usprawnić prace związane z zielenią, a tym samym poprawić estetykę Sławkowa. Dla przykładu: park miejski, który dotychczas był koszony 2-3 razy w roku, w tym był koszony już 6 razy! Podobnie z plantami w Rynku, terenami przy placach zabaw czy na skwerach.
Bardzo dużo pracy pracownicy zieleni włożyli w udrożnienie i oczyszczenie ścieżki rowerowej. Podobne zabiegi związane z oczyszczaniem chodników i odsłanianiem krawężników obecnie realizowane są przy ulicy Legionów Polskich, gen. Hallera, czy niedawno na Fabrycznej. Do gustu mieszkańcom przypadły również wprowadzone w tym roku nasadzenia kwiatów na latarniach ulicznych w obrębie Rynku. Na tym nie koniec, bo już teraz rodzą się plany na kolejne działania na najbliższe miesiące i przyszły rok.
Foto: M. Pięta
Zobacz również